Amunicja do wiatrówek sportowych

Amunicja do wiatrówek różniła się w zależności od mocy samej wiatrówki, oraz jej zastosowania. Do strzelania amatorskiego najczęściej używano ogólnodostępnych odmian śrutu, najtańszych i najczęściej spotykanych w sklepach sportowych. Konkurencje sportowe, jednak, często narzucały wariant amunicji jaki musiał być zastosowany.

Odmiany śrutu do strzelania precyzyjnego

śrutJednym z najczęściej używanych rodzajów śrutu sportowego był śrut grzybkowy, nazywany często diabolo. Był to śrut odlewany ze stali, lub rzadziej ze stopów stali czy tytanu, a z racji bardzo dobrej aerodynamiczności i precyzji strzału najczęściej używano go w konkurencjach strzeleckich na średnim dystansie. Od niedawna, jednak, wśród strzelców sportowych zaczął rozpowszechniać się śrut odlewany z różnorodnych materiałów, zwłaszcza ciężkiego stopu stali z którego wykonywany był szpic lub rdzeń, oraz lekkiego miedzianego płaszcza. Tego rodzaju amunicja często była używana w konkurencjach strzeleckich na najdalszym dystansie, i używana była głównie w wiatrówkach o najwyższych prędkościach wylotowych, w których lżejszy śrut bardzo szybko zmieniał tor lotu i wytracał energię strzału, jak również w najmocniejszych pistoletach wiatrowych, napędzanych sprężonym dwutlenkiem węgla. Amunicja odlewana z dwóch odmiennych metali uważana była za najbardziej precyzyjną odmianę śrutu do strzelectwa sportowego.

Śrut z rdzeniem z ciężkich metali używany był przede wszystkim tam, gdzie wprowadzano zakaz stosowania amunicji ołowianej, wycofywanej głównie z powodu zagrożenia dla zdrowia uczestników konkurencji. Oprócz wariantu diabolo, był dostępny również w wersji z płaską głownią, oraz w formie kulowej, coraz częściej wprowadzanej do listy amunicji precyzyjnej, która mogła być używana sportowo.

Amunicja do wiatrówek sportowych
Scroll to top