Co to jest cegła elewacyjna?

W ostatnich latach wiele osób decyduje się na uniwersalne i klasyczne rozwiązania podczas budowy własnych domów i remontów pomieszczeń. Doceniają stary styl i wracają do klasycznej czerwonej cegły. Dom takie każdemu z nas kojarzą się z ciepłem i trwałością. Wielu też przypominają stare budowane wiek temu budynki.

Ręcznie wyrabiane cegły

cegła elewacyjnaCegły na elewację to jedne z najbardziej popularnych cegieł, które są aktualnie produkowane. Ich inne nazwy to między innymi cegły fasadowe, licowe oraz licówki. Mają uniwersalne rozmiary dzięki czemu mają różnorodne zastosowania. Elewacyjne cegły sprawdzają się między innymi do wznoszenia murów, budowy ścian osłonowych, budowania konstrukcji kominów czy budowy elewacji. Bardzo często wykorzystywane są również do dekorowanie wnętrz. Wielu ludzi lubi industrialny i nowoczesny wystrój w którym doskonale sprawdzają się odsłonięte cegły. Jednak cegły te z przeznaczenia są wykorzystywane na najczęściej na zewnątrz. Nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać tynkiem. Gdy spotkamy się z produktem o nazwie cegła licowa wiedzmy, że jest to właśnie cegła elewacyjna. Cegła taka charakteryzuje się niską nasiąkliwością oraz duża odporność na warunki atmosferyczne. Cegły elewacyjne po wypaleniu zyskują bardzo dużą porowatość, dzięki czemu lepiej wchłaniają oraz oddają wilgoć. To pozwala uniknąć pocenia się ścian. Czyli powstawania kropel wody na ścianie. Jest to groźne zjawisko, które sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni. Cegły te mają również dodatkową zaletę w zimę doskonale trzymają ciepło, a w lato chłód.

Cegły te mają wiele walorów estetycznych, są naturalną ozdobą każdego budynku i doskonale współgrają z nowoczesnymi koncepcjami architektonicznymi. Cegły można wykorzystać zarówno na zewnątrz jaki i wewnątrz, Na rynku istnieje wiele firm produkujących cegły elewacyjne, więc każdy kto poszukuje tego materiału na pewno znajdzie coś dla siebie.

Co to jest cegła elewacyjna?
Przewiń na górę