Dom z basenem czy bez?

Przystępując do budowy własnego domu, trzeba zdecydować czy obok ulokujemy również własny basen, czy też nie. Decyzja na „tak” ma swoje dalsze konsekwencje, gdyż nie wystarczy basen wykopać lub ustawić. O basen trzeba dbać, poddając go regularnie różnym czyszczącym zabiegom, aby móc bezpiecznie z niego korzystać.

Chemia na rzecz basenów

stabilizowany podchloryn sodu do basenówPrzydomowe baseny wyposażone są w filtry czyszczące, ale nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Basen na otwartym terenie podlega nieustająco działaniom wszystkiego, co „spada z nieba” i znajduje się w powietrzu. Wówczas w sukurs przychodzi chemia. W sprzedaży jest wiele środków chemicznych, za pomocą których można uzyskać w basenie  czystą i bezpieczną wodę. Jednym z ważniejszych jest stabilizowany podchloryn sodu do basenów. Jest to płynny preparat chlorowy do dezynfekcji wody basenowej, za pomocą pompy dozującej. Jest to środek biobójczy. Dozowana ilość jest zależna od zapotrzebowania na chlor. Ustawienie pompy dozującej jest zależne od pojemności basenu oraz temperatury i ciężkości wody. Ten środek ma wpływ na wielkość pH, dlatego wartość pH powinna być kontrolowana, a ustawienie pompy dozującej korygowane. Zawiera około 15% aktywnego chloru, który ulega powolnemu rozkładowi. Jest substancją odkażającą, stąd jej zastosowanie do dezynfekcji. Jest dostępny w specjalistycznych sklepach chemicznych i z wyposażeniem basenów. Oczywiście można również dokonać zakupu tego preparatu, jak i pozostałych środków niezbędnych do utrzymania basenu w odpowiedniej czystości, on-line.

Z uwagi na fakt, że środki chemiczne mają również niepożądane działania, należy zawsze stosować je zgodnie z instrukcją obsługi, którą można otrzymać przy zakupie. Chodzi o to, aby stosować odpowiednie dawki preparatu i nie narażać swojej odzieży na odbarwienie, bo środki chloropochodne mają również właściwości wybielające.

Dom z basenem czy bez?
Przewiń na górę