Domowy wypiek chleba i pizzy

Pieczenie samodzielnego chleba kiedyś było na porządku dziennym. Szczególnie nasze babcie, każdego dnia wypiekały piękne i pachnące bochenki, który nie tylko były dużo lepsze od tych ze sklepu, ale również pozwalało to zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Wypiek chleba i pizzy

piec chlebowy i do pizzyDzisiaj mało kto zajmuje się samodzielnym wypiekiem chleba, ponieważ pieczywo jest tak powszechne i ogólnodostępne, że niemal każdy może codziennie pozwolić sobie na świeże bułeczki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na piec chlebowy i do pizzy, ponieważ coraz częściej wracamy do pradawnych rytuałów oraz sposobów gotowania. Szczególnie restauracje coraz większą uwagę skupiają na samodzielnym wyrobie pieczywa, ponieważ jest to doskonały sposób budowania renomy oraz pozyskania stałych klientów, którzy są coraz mocniej nastawieni na staropolskie sposoby przyrządzania posiłków. Co więcej, piece chlebowe nadają się również do wypieku pizzy, dzięki temu mamy możliwość przygotowania prawdziwego „placka”, który doskonale znamy z opowieści o kuchni włoskiej. Aby przyrządzić dobrej jakości chleb, należy bardzo mocno nagrzać piec, co czasami może trwać nawet kilka godzin. Ponadto, aby nasze wypieki miały piękny zapach oraz aromat, należy właściwie dobierać drewno, które dodajemy do paleniska. Z kolei podczas pieczenia pizzy, nie wysypujemy popiołu znajdującego się w piecu, ale odgarniamy go na bok lub do tyłu paleniska i w wyznaczonym miejscu układamy produkty, które mają się piec. Tak przygotowana pizza jest gotowa do spożycia w ciągu kilku minut, ponieważ temperatura w piecu osiąga nawet 500 stopni Celsjusza. Co więcej, nie trzeba posiadać dużego domu oraz specjalnego miejsca, aby móc pozwolić sobie na postawienie pieca chlebowego., ponieważ może on się znajdować na dworze (na przykład pod altaną).

Warto również wiedzieć, że w tego typu piecach można również grillować kiełbaski albo nadziewane warzywa, więc jeśli lubimy ten sposób wypiekania posiłków lub chcemy nauczyć się przyrządzać dobrej jakości pizzę, warto zastanowić się nad wybudowaniem takiego pieca, gdyż jest on niezastąpionym dodatkiem w każdym domu.

Domowy wypiek chleba i pizzy
Przewiń na górę