Ekwipunek dla służb strażackich

Personel straży pożarnej często przeprowadzał działania w strefach zagrożenia z większą ilością ekwipunku niż oddział wojskowy. Każdy ratownik musiał być bowiem dobrze przygotowany nie tylko do udzielenia pomocy czy usuwania skutków pożaru czy klęski żywiołowej, ale również do wczesnego wykrycia zagrożenia, oraz jego zneutralizowania.

Wyposażenie dla zawodowych strażaków

akcesoria dla strażakówNajbardziej podstawowym elementem ekwipunku, zaraz po ogniotrwałym umundurowaniu, były urządzenia tlenowe, używane w niezliczonej ilości odmian. Mogły to być zarówno proste maski przeciwgazowe, połączone z butlą z zapasem powietrza, lub też bardzo zaawansowane urządzenia, zapewniające możliwość pracy w nawet najbardziej szkodliwym środowisku. Detektory chemiczne również były uznawane za najprzydatniejsze akcesoria dla strażaków, gdyż umożliwiały wczesne wykrycie skupisk szkodliwych substancji w powietrzu, i w miarę możliwości ich ominięcie, lub zabezpieczenie. Niejednokrotnie zdarzało się iż użycie detektorów umożliwiło uniknięcie znacznie poważniejszego wypadku, tylko dzięki wczesnemu wykryciu ulatniających się substancji palnych. Z racji wykonywanych prac w trakcie działań w strefie zagrożenia, strażacy stosowali również wiele różnych narzędzi do usuwania przeszkód, takich jak ręczne piły czy toporki. Bez wyjątku były to jednak narzędzia dobrze przystosowane do warunków w jakich miały być stosowane.

Nie były więc podatne na wysokie temperatury czy szkodliwy wpływ dymu spalinowego, więc mogły być używane nawet w warunkach otwartego ognia bez obawy o uszkodzenia. Strażacy w trakcie pracy stosowali również latarki o wysokiej mocy, niejednokrotnie te same modele, które używane były również przez służby mundurowe. Były to urządzenia całkowicie wodoodporne i bardzo wytrzymałe.

Ekwipunek dla służb strażackich
Przewiń na górę