Głowica kardiologiczna w aparacie ultrasonograficznym

Choroby układu krążenia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. W związku z tym bardzo ważna jest profilaktyka tych chorób. W kardiologii stosuje się nowoczesne techniki diagnostyczne, które pozwalają na szybkie rozpoznawanie problemów z sercem.

Obrazowanie struktury serca i naczyń krwionośnych

niedrogie badania echa serca w bydgoszczyTrzeba pamiętać, że kardiologia zajmuje się nie tylko sercem, ale także resztą układu krwionośnego, a więc naczyniami – żyłami oraz tętnicami. Jeśli chodzi o diagnostykę chorób serca, to lekarze mają do dyspozycji EKG oraz echo serca. EKG charakteryzuje przewodnictwo elektryczne w mięśniu sercowym. Jeśli dochodzi do arytmii, bloków przedsionkowo-komorowych, migotania przedsionków, zawału serca, to można to rozpoznać na podstawie zapisu EKG. Z kolei niedrogie badania echa serca w bydgoszczy dają możliwość profesjonalnej oceny struktury mięśnia sercowego. Dzięki echu serca można dowiedzieć się, jak zbudowane jest serce pacjenta. Echo serca jest badaniem bardzo łatwym i nieinwazyjnym. Do wykonania tego badania wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny ze specjalną głowicą kardiologiczną. Głowicę przykłada się po prawej i po lewej stronie klatki piersiowej w konkretnych punktach między żebrami. Na głowicę i skórę klatki piersiowej należy nałożyć odpowiednią ilość żelu do USG, by nie powstawały przestrzenie powietrzne, które zaburzają pole widzenia. Po przyłożeniu głowicy kardiologicznej na ekranie aparatu ultrasonograficznego wyświetla się obraz.

W czasie poruszania głowicą, porusza się również obraz, dlatego ocenie można poddać każdą część mięśnia sercowego i naczyń, które do niego dochodzą. W tej technice diagnostycznej wykorzystuje się ultradźwięki. To one wydostają się z głowicy kardiologicznej i docierają do wnętrza klatki piersiowej, po czym odbijają się od mięśnia sercowego.

Głowica kardiologiczna w aparacie ultrasonograficznym
Przewiń na górę