Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesny a także najchętniej wybierany sposób wentylacji domów nazywana również wentylacją mechaniczną, dzięki której możliwy jest odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z naszych pomieszczeń. System rekuperacji oparty jest na rekuperatorze, nazywanym również centralą wentylacyjną.

Rekuperacja – jak to działa?

rekuperacja opolskieCały system rekuperacji polega na tym, że powietrze z zewnątrz zasysane jest przez czerpnię, czyli otwór w ścianie zewnętrznej budynku a następnie wędruje kanałami wentylacyjnymi do wymiennika znajdującego się w rekuperatorze. Tam odbiera energię z powietrza, które wywiewane jest z naszych pomieszczeń, ponieważ jest ono brudne oraz zanieczyszczone, ale nie miesza się ze świeżym i czystym powietrzem z zewnątrz. Następnie tak ogrzane powietrze nawiewane jest do takich pomieszczeń jak sypialnia, gabinet czy salon. Są to pomieszczenia, w którym potrzeba najwięcej czystego powietrza, ponieważ spędzamy w nich najwięcej swojego czasu. Identyczna ilość brudnego powietrza pobierana jest z tak zwanych pomieszczeń wilgotnych czyli łazienek czy kuchni. Powietrze to przechodzi przez wymiennik oddając swoje ciepło. Cały proces przebiega bardzo szybko i cicho z nominalnym zużyciem energii. Należy jednak pamiętać, że rekuperacja opolskie nie zastąpi nam systemu grzewczego, a to oznacza, że każdy budynek wyposażony w rekuperację i tak musi posiadać osobny system grzewczy i może to być pompa ciepła, piec gazowy, ogrzewanie elektryczne, kominkowe czy inne.

Dzięki spełnieniu określonych warunków oraz wzbogaceniu naszego systemu dodatkowe elementy takie jak system chłodzący, rekuperacja może być świetnym sposobem na ochłodzenie budynku, szczególnie latem w upalne dni. Koszt takiego dodatkowego wyposażenia zależy od wydajności, więc musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego domu.

Jak działa rekuperacja?
Przewiń na górę