Jaki typ wyposażenia jest odpowiedni dla archiwum?

Miejsca takie jak biblioteki czy archiwa słyną z przechowywania dużej liczby książek oraz dokumentów. Kojarzymy je na ogół z niekończącymi się międzyregałowymi alejkami, w których łatwo się zgubić. Logiczne wydaje się więc, że przy takiej ilości obiektów miejsce ich składowania musi charakteryzować się wytrzymałością. Jakie regały najczęściej obecne są w archiwach?

Archiwum a magazynowanie dokumentów

regały do archiwumWe wszelkich archiwach oraz instytucjach pokrewnych najważniejsza jest jedna rzecz: przejrzysta organizacja dokumentów lub obiektów. Najlepszym rozwiązaniem, szeroko praktykowanym niemal w każdej jednostce, jest składowanie tych rzeczy na odpowiednio opisanych półkach regałów. Te właśnie elementy wyposażenia zapewniają prosty i szybki dostęp do interesujących nas plików, jak i nieskomplikowaną możliwość odkładania danego obiektu na miejsce. Ze względu na wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości, najczęściej spotykane są regały do archiwum metalowe, zwykle wyposażone w kółka ułatwiające ich ewentualne przemieszczanie bez konieczności zdejmowania wszystkich zbiorów z półek. Regały wykonane z solidnego metalu umożliwiają magazynowanie nawet bardzo ciężkich obiektów bez ryzyka uszkodzenia półki lub całej struktury mebla. Są one ponadto o wiele bardziej odporne na działanie kwasów oraz wody niż regały drewniane – a pierwszy z wymienionych czynników występuje w archiwach bardzo często, zwłaszcza przy starych dokumentach.

Z całą pewnością każda instytucja przechowująca większą liczbę zbiorów musi dbać o to, by jej wyposażenie było jak najbardziej funkcjonalne i adekwatne do typu gromadzonych obiektów. Za artykuły pasujące pod tymi względami do specyfiki archiwum można uznać regały metalowe, uniwersalne i łatwe zarówno w montażu, jak i czyszczeniu – a przy tym wytrzymałe.

Jaki typ wyposażenia jest odpowiedni dla archiwum?
Przewiń na górę