Jakie są najważniejsze elementy napędu hydraulicznego?

Obecnie stosowane w przemyśle i produkcji urządzenia i maszyny są w większości oparte na działaniu tak zwanej hydrauliki siłowej. Jest to układ zamknięty, składający się z wielu elementów, które wspólnie gwarantują odpowiednią pracę danego urządzenia. Maszyna wprawiana jest w ruch za pomocą cieczy pod ciśnieniem, skąd wzięła się nazwa całego układu.

Najważniejsze elementy hydrauliki siłowej

konieczne akcesoria hydrauliki siłowejAby maszyna wyposażona w napęd hydrauliczny działała prawidłowo, ważne jest współdziałanie wielu elementów chodzących w jej skład. Konieczne akcesoria hydrauliki siłowej to przede wszystkim: siłowniki hydrauliczne, które odpowiadają za wprawienie tłoka w ruch. Jest to możliwe dzięki dzięki oddziaływaniu wcześniej wspomnianej cieczy pod ciśnieniem. Kolejny ważny element tego układu to przewody hydrauliczne, których głównym zadaniem jest transport cieczy w obrębie całego układu. Przewody do układów hydraulicznych muszą spełniać pewne warunki, jeżeli chodzi o jakość ich wykonania i odporność na określone substancje. Kolejne bardzo ważne elementy hydrauliki siłowej to wszelkiego rodzaju pompy czy rozdzielacze, odpowiadające za wprawienie cieczy w ruch, oraz sterowanie jej przepływem w obrębie całego układu. Omawiając hydraulikę siłową nie można oczywiście zapominać o hydro-akumulatorach, które zapewniają odpowiednie zasilanie w tych układach hydraulicznych, w których jest to wymagane. Inne, mniej ważne akcesoria hydrauliki siłowej to między innymi oleje, węże specjalistyczne oraz zakuwki do przewodów.

Na właściwe działanie napędów hydraulicznych składa się praca wielu elementów. Dlatego tak ważne jest, aby o każdy element hydrauliki dbać z należyta starannością a w razie usterki jakiegoś elementu, wymieniać go jedynie na ten zatwierdzony przez producenta lub oficjalny zamiennik.

Jakie są najważniejsze elementy napędu hydraulicznego?
Przewiń na górę