Jakie są rodzaje sztukaterii?

 

Ozdobienie mieszkania w kreatywny sposób nie jest zadaniem prostym. Obecnie więc wraca się  do tych metod aranżacji wnętrz i elewacji, które wykorzystywano już wcześniej. Mowa tu o bogato zdobionych listwach i rozetach.

Gdzie sztukaterie są najpopularniejsze?

sztukateria GdańskKażdemu z nas zależy na tym, aby wnętrza jego domu czy mieszkania były unikatowe i zwracały uwagę gości. W tym celu obecnie wykorzystuje się takie elementy, jak sztukateria Gdańsk jest tym miastem, gdzie ten sposób ozdabiania wnętrz jest wykorzystywany najczęściej. Sztukateria to ogólna nazwa dla różnego rodzaju bogato zdobionych elementów, miedzy innymi listew, rozet, kolumn, czy gipsowych figur. Z podobnych metod ozdabiania korzystano kilka wieków wcześniej, szczególnie do ozdoby obiektów sakralnych. Obecnie jednak takie ozdoby nie są wykuwane bezpośrednio w ścianie budynku, ale na niej mocowane. Dlatego też sztukaterie wykonuje się z lekkich i trwałych surowców, takich jak gips, poliuretan czy nawet styropian. Zaletą tych elementów ozdobnych jest fakt, że do jej zamontowania nie są potrzebne żadne ciężkie sprzęty, ale wystarczy zwykły klej do gipsu czy styropianu, który można kupić w każdym markecie budowlanym. Dzięki temu, w szybki i tani sposób można odmienić wygląd zarówno wnętrza domu, jak i jego elewacji. Oczywiście należy jednak pamiętać, żeby wybierać odpowiednie sztukaterie, gdyż dzielą się one na dwie grupy – zewnętrzną i wewnętrzną. Różnią się one stopniem odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz przede wszystkim wilgoć i promieniowanie UV.

Wiele osób poszukuje kreatywnego sposobu na aranżacje wnętrz. Obecnie coraz częściej korzysta się z tych metod ozdabiania wnętrz, z których korzystano już kilka wieków wcześniej. Dzięki nim bowiem można nadać wnętrzom nieco staroświeckiego, luksusowego stylu.

 

Jakie są rodzaje sztukaterii?
Przewiń na górę