Kominki i obudowa do nich

Kupując kominek w sklepie możemy go w bardzo różny sposób zaadaptować do siebie. Dużo w tym przypadku zależy od tego, w jaki sposób kominek będzie zabudowany. W tym przypadku polecam użyć płyt budowlanych, a dopiero później materiałów do wykończenia dekoracyjnego. Można oczywiście kupić gotową obudowę kominkową, jednak ja opiszę tutaj, w jaki sposób stworzyć taką obudowę samodzielnie.

Obudowa do domowego kominka

obudowy kominkoweKominek powinien być obudowany przede wszystkim w bezpieczny sposób. Obudowy kominkowe trzeba wykonywać z materiałów, które są przede wszystkim odporne na ogień. Najlepiej jest kupić wkład kominkowy na stelażu, a później go obudować. Idealne do tego celu będą zabudowy stelażowe z płyty budowlanej. Jest to płyta nieco podobna z wyglądu do płyty kartonowo-gipsowej, z taką różnicą, że ten typ płyty jest wykonany z cementu. Taką płytą możemy zabudować kominek w sposób trwały i nie będzie ryzyka, że coś się zapali pod wpływem dużej temperatury. Takie obudowy można później dekorować dowolnymi materiałami. Dobrze w tym przypadku na obudowie użyć płytek ceramicznych lub płytek ceglanych, ponieważ cechują się one dużą odpornością. Płyta cementowa jest świetna jako obudowa ponieważ nie powstaną na niej żadne odkształcenia związane z tym typem materiału. Stelaż do obudowy można zrobić za pomocą profili aluminiowych, do czego szczególnie zachęcam.

Taka obudowa może być również kupiona w sklepie budowlanym. Tutaj wszystko zależy od tego, jaką mamy wizję naszego kominka. Jeśłi chcemy, by wyglądał on dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy, lepiej zdecydować się na obudowę wykonaną własnoręcznie. Będzie ona dla nas idealna. Jeżeli w sklepie jest jakiś ciekawy produkt, możemy się na niego zdecydować z czystym sumieniem. Warto o tym pomyśleć.

Kominki i obudowa do nich
Przewiń na górę