Korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej

 

Nie należy wstydzić się wizyty w gabinecie psychologa, psychoterapeuty. Niestety w Polsce nadal pokutuje myślenie, że jeśli ktoś chodzi do psychiatry czy psychologa, to z pewnością cierpi na ciężkie zaburzenia psychiczne i choroby. Na zachodzie korzystanie z pomocy psychologicznej jest bardzo popularne.

Depresja melancholiczna, młodzieńcza i poporodowa

psycholog krakówRóżne osoby trafiają na kozetkę po utracie pracy, po rozstaniu, po śmierci bliskiej osoby. I bardzo dobrze, bo dzięki temu mogą poradzić sobie znacznie szybciej z różnymi problemami. Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym w krajach bogatych jest depresja. Zaburzenie to może mieć wiele różnych odmian. Na pewno warto wspomnieć tutaj o depresji melancholicznej. Jest to ten rodzaj depresji, w którym dochodzi do anhedonii. Oznacza to, że pacjent nie jest w stanie odczuwać żadnej przyjemności. Na pewno psycholog kraków poradzi sobie z takim zaburzeniem i nauczy pacjenta, jak cieszyć się nawet z tych najmniejszych rzeczy. Oczywiście nie nastąpi to po pierwszej wizycie u psychologa. Często potrzebna jest długotrwała psychoterapia. W depresji melancholicznej charakterystyczny jest również brak energii, abulia oraz spadek napędu psychomotorycznego. Innym rodzajem depresji jest depresja młodzieńcza. Ten typ występuje bardzo często u dzieci w okresie dojrzewania. U takich pacjentów pojawiają się bardzo często objawy somatyzacyjne. Mogą pojawić się też zachowania autoagresywne, a dziecko zaczyna mieć trudności w szkole, odczuwa lęk, myśli, że sobie nie poradzi z różnymi zadaniami.

Charakterystyczne jest również uczucie znużenia i zmęczenia. Dziecko nie chce podejmować nowych zadań, bo odczuwa obawę przed niepowodzeniem. U kobiet po porodzie może pojawić się depresja poporodowa, która może przebiegać nawet z myślami o skrzywdzeniu dziecka.

 

Korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej
Przewiń na górę