Krzew ogrodowy rosnący w miejscach nasłonecznionych

W przydomowych ogrodach można znaleźć nie tylko kwiaty, ale również drzewa i krzewy. Warto zwrócić uwagę na krzewy, wśród których wybór jest bardzo duży. Popularnością w Polsce cieszy się np. tawuła van Houtte’a. Jest to bardzo charakterystyczny krzew liściasty.

Tawuła odporna na suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza

tawuła van houtte a hurtNależy on do rodziny różowatych. Warto wspomnieć, że jest to mieszaniec międzygatunkowy. Tawuła van Houtte’a powstała ze skrzyżowania tawuły kantońskiej z tawułą trójłatkową. Tawuła rośnie bardzo szybko. Krzewy tawuły mają wiele pędów, rosną dość szeroko. Pędy wyginają się bardzo dekoracyjnie i opadają w dół. Tawuła to roślina, która jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o podłoże, na jakim rośnie. Najlepiej radzi sobie w miejscach nasłonecznionych, ale to wcale nie oznacza, że nie będzie wzrastać na stanowiskach półcienistych. Można kupić takie rośliny jak tawuła van houtte a hurt w wielu sklepach ogrodniczych. Tawuła bardzo obficie kwitnie, co jest dla niej szczególnie charakterystyczne. Jako że jest to mieszaniec międzygatunkowy, kwiaty tawuły są płonne, przez co nie rozwijają się z nich owoce, ani nie dochodzi do wytwarzania nasion. Roślina ta uwielbia gleby głębokie. Dobrze jeśli są to gleby świeże, a do tego żyzne – wtedy wyrasta zdecydowanie najlepiej, a na swojej powierzchni ma najwięcej kwiatów. Trzeba wiedzieć o tym, że co kilka lat tawuła van Houtte’a wymaga cięcia odmładzającego. Takie cięcie polega na usunięciu suchych i schorowanych pędów.

Dzięki temu powstanie miejsce na nowe pędy roślinne. Ciekawe jest to, że tawuła jest bardzo odporna na suszę. Charakteryzuje się też dużą odpornością na mróz. Nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia powietrza. Właśnie dlatego tawuła chętnie sadzona jest na terenach miejskich. Można ją spotkać np. w wielu parkach, przy chodnikach.

Krzew ogrodowy rosnący w miejscach nasłonecznionych
Przewiń na górę