Kto jest odpowiedzialny za pogryzienie przez psa?

pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, posiadając czworonoga jesteśmy w pełni za niego odpowiedzialni. Musimy dbać o jego potrzeby fizjologiczne, jednak co w przypadku kiedy nasz przyjaciel zachowa się nieprzewidywalnie i kogoś ugryzie, zaatakuje i zostawi brzydkie ślady? 

Co zrobić w przypadku pogryzienia przez psa?

odszkodowanie za pogryzienie przez psaWłaściciel jest również zobowiązany do ponoszenia konsekwencji za swojego czworonoga, niezależnie od tego, czy pies był pod jego nadzorem, czy uciekł, czy tez zbłąkało. Kary dla właścicieli psów, które pogryzą, ofiarę to zazwyczaj kara grzywny. Jeżeli pies pogryzie dotkliwie, czyli przykładowo do tego stopnia, że oszpecił twarz albo spowodował kalectwo u człowieka, właścicielowi zwierzęcia grozi nawet kara pozbawienia wolności. Poszkodowanemu przysługują dwie kategorie roszczeń. Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Zadośćuczynienie to tzw szkoda niematerialna, czyli ból, cierpienie fizyczne i psychiczne powstałe na skutek przykrego zdarzenia. W tym przypadku odszkodowanie za pogryzienie przez psa należy się za poniesione straty materialne podczas wypadku, czyli podarta odzież, zniszczone obuwie etc. Odszkodowanie może również inne formy, przykładowo pokrycie kosztów operacji plastycznej, w celu usunięcia blizn, koszty dojazdów do placówek medycznych. Jeżeli osoba poszkodowana była do tego stopnia pogryziona, że potrzebuje co miesiąc kupować leki i maści, to może nawet ubiegać się o rentę.  Za koszta odpowiedzialne z leczeniem powinna ponieść osoba, która jest właścicielem psa. 

Co zatem w przypadku, kiedy pies nie ma właściciela? Konsekwencje ponosi spółka lub gospodarstwo, którzy posiadają psa, w celu ochrony swojego terytorium. Jeżeli właściciele nie chcą pokryć kosztów za szkodę, można oczywiście tego typu sprawy załatwiać prawnie i zgłosić się do odpowiedniej kancelarii. 

Kto jest odpowiedzialny za pogryzienie przez psa?
Przewiń na górę