Metody zabezpieczenia przeciwogniowego na obiektach

Wystąpienie pożaru jest całkiem realnym zagrożeniem na wielu różnych obiektach przemysłowych, nie tylko tych które wykorzystują substancje łatwopalne w procesach produkcyjnych. W celu zabezpieczenia wszystkich pomieszczeń i elementów linii produkcyjnych oraz przestrzeni użytkowej, na takowych obiektach stosowano więc mnóstwo różnych metod zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Systemy przeciwpożarowe na obiektach przemysłowych

zabezpieczenia przeciwpożaroweSpryskiwacze były w dalszym ciągu najbardziej podstawowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, zwłaszcza w obiektach gdzie nie istniała możliwość montażu bardziej zaawansowanych systemów. Umożliwiały one bowiem bardzo szybką kontrolę nad nawet największym ogniskiem pożarowym, i działały zazwyczaj w trybie automatycznym. Jednak spryskiwacze mogły doprowadzić do uszkodzenia sprzętu choćby poprzez zalanie, dlatego zabezpieczenia przeciwpożarowe w pomieszczeniach w których wykorzystywano narzędzia elektryczne czy sprzęt komputerowy były wyposażone w dyspensery piany neutralizującej. Piana ta, będąca substancją chemiczną wchodzącą w reakcję z tlenem w powietrzu, a tym samym pozbawiając ognia źródła takowego, była o wiele skuteczniejsza, aczkolwiek nie przewodziła prądu i nie była szkodliwa dla urządzeń elektrycznych. Na terenie hal produkcyjnych, natomiast, stosowano najczęściej farby ognioodporne w celu zabezpieczenia konstrukcji nie tylko przed zapaleniem, ale również przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur, na które narażone były nawet konstrukcje stalowe.

Farby te były pozornie identyczne z emaliami do konserwacji elementów stalowych, chroniąc je przed korozją i efektami zużycia. Ponadto, doskonale zabezpieczały wszelkie urządzenia i konstrukcję przed możliwością uszkodzeń spowodowanych wystąpieniem pożaru.

Metody zabezpieczenia przeciwogniowego na obiektach
Przewiń na górę