Obuwie do turystyki w górach

W przeciwieństwie do kurortów nadmorskich, miejscowości turystyczne znajdujące się w górach są oblegane przez turystów niemal przez cały rok. Wielu z nich decyduje się na wyjazd spontanicznie, bez specjalnego przygotowania. Inni wprost przeciwnie – nauczeni swoimi doświadczeniami wiedzą, że idąc w góry zawsze trzeba pamiętać o dobrych butach.

Turysta górski potrzebuje porządnych butów

buty do turystyki górskiejNa szlakach górskich każdego dnia można zaobserować ludzi idących w niedostosowanych butach. Latem są to w szczególności ludzie w klapach, czy japonkach, natomiast zimą – osoby w tenisówkach. Brak odpowiedniego obuwia może być tragiczny w skutkach, ponieważ pozwa zwykłymi otarciami takie osoby mogą się poślizgnąć i spaść ze szlaku. Miłośnicy gór wiedzą, że buty do turystyki górskiej to podstawowy i najważniejszy element wyposażenia. Odpowiednie buty powinny przede wszystkim mieć odpowiedni bieżnik choroniący przed poślizgnięciem się, co jest największym zagrożeniem podczas wędrowania w górach. Bardzo wazne jest też, żeby były wysokie i stabilizowały kostkę, ponieważ trasy górskiej są pełne nierówności i wybojów, przez co bardzo łatwo możemy skręcić sobie staw skokowy i w konsekwencji mieć poważne problemy z dotarciem do schroniska, czy pensjonatu. Wiele osób lekceważy jednak te zagrożenia twierdząc, że nic nigdy im się nie stało, więc i tym razem będzie podobnie. Przyznają rację bardzie przezornym wędrowcom dopiero po fakcie.

Bezpieczeństwo powinno być kluczowe podczas uprawiania turystyki górskiej, a nawet najbardziej doświadczeni turyści mogą czasami doznać urazu. Warto jednak minimalizować prawodopodobieństwo wszelkich zdarzeń, na które mamy wpływ. Odpowiednie buty są tym samym dla tursytów górskich, co systemy bezpieczeństwa w ich samochodach, a przecież nikt nas swiadomie z nich nie rezygnuje.

Obuwie do turystyki w górach
Przewiń na górę