Pożyczki społecznościowe – alternatywa dla pożyczek pozabankowych

 

Pożyczki typu peer-to-peer, zwane również social lending, to praktyka polegająca na pożyczaniu pieniędzy osobom fizycznym lub firmom za pośrednictwem usług online, które łączą pożyczkodawców z pożyczkobiorcami. Jest to produkt finansowy, który w krajach Europy Zachodniej jest już dobrze znany.

Pożyczki społecznościowe online

social lendingFirmy pożyczkowe typu peer-to-peer często oferują swoje usługi prowadzone online i starają się działać przy niższych kosztach ogólnych oraz świadczą swoje usługi taniej niż tradycyjne instytucje finansowe. W rezultacie pożyczkodawcy mogą uzyskać wyższy zwrot w porównaniu do produktów w zakresie oszczędności i inwestycji oferowanych przez banki, podczas gdy kredytobiorcy mogą pożyczać pieniądze przy niższych stopach procentowych, nawet w kontekście faktu, że firma pożyczająca typu social lending pobiera opłatę za udostępnienie platformy dopasowywania i sprawdzania wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Wiele pożyczek peer-to-peer, znanych również jako crowdlending, to niezabezpieczone pożyczki osobiste, choć niektóre z największych kwot są pożyczane przedsiębiorstwom. Zabezpieczone pożyczki są czasami oferowane przy użyciu luksusowych aktywów, takich jak biżuteria, zegarki, samochody zabytkowe, dzieła sztuki, budynki, samoloty i inne aktywa biznesowe jako zabezpieczenie. Inne formy pożyczek social lending obejmują pożyczki studenckie, pożyczki komercyjne i nieruchomościowe, pożyczki do wypłaty, a także zabezpieczone pożyczki biznesowe, leasing i faktoring.

Stopy procentowe mogą być ustalane przez pożyczkodawców, którzy konkurują o najniższą stopę w modelu aukcji odwróconej, lub ustalane przez spółkę pośredniczącą na podstawie analizy kredytu kredytobiorcy. Inwestycja pożyczkodawcy w pożyczkę zwykle nie jest chroniona żadną gwarancją rządową.

 

Pożyczki społecznościowe – alternatywa dla pożyczek pozabankowych
Przewiń na górę