Profesjonalna porada żeglarska – organizacja rejsu

Większość żeglarzy pływających na średnich i dużych jednostkach morskich korzysta z gotowych ofert organizacji rejsów. To daje pewną wygodę, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują przy podejmowaniu tego rodzaju wyzwań.

Słuchaj profesjonalnych porad żeglarskich

profesjonalne porady żeglarskieWiele licencjonowanych firm charterowych gwarantuje jachty w dobrym stanie technicznym. Dodatkowo firmy te mogą zagwarantować nam również profesjonalnego skippera, jeśli nie mamy uprawnień do prowadzenia jachtu, bądź nie mamy umiejętności, by samodzielnie poprowadzić rejs i wziąć odpowiedzialność za całą załogę. Profesjonalne porady żeglarskie pomogą nam dobrać dobrego i doświadczonego skippera. Skipper to osoba prowadząca łódź, niekoniecznie musi być ona w stopniu kapitana. Skipper przygotowuje trasę w oparciu o almanachy, mapy, mapy satelitarne dostępne w internecie. Powinien on tak zorganizować trasę, by mając na uwadze warunki pogodowe mieć zawsze dojście do tak zwanego portu schronienia, bądź do portu docelowego. Skipper organizuje pracę załogi -rozdziela obowiązki, organizuje załogę w wachty, wyznacza osoby do zajmowania się sprawami mechanicznymi, kulinarnymi. Często skipper prowadzi również dziennik jachtowy, ale może to robić również tak zwany pierwszy oficer (niekoniecznie skipper). Pierwszy oficer wraz ze skipperem  również odpowiada za przygotowanie trasy biorąc pod uwagę to, co załoga chce w portach zwiedzić. Czuwa nad tym jakie są warunki żeglugowe w oparciu o  szczegółowe mapy pogodowe.

Podejmując wyzwanie, jakim jest udział w rejsie dalekomorskim, warto jest znać osobę, która będzie pełniła role skippera i pierwszego oficera na pokładzie. To da nam gwarancję, że rejs będzie jednocześnie i udany pod względem turystycznym, ale i bezpieczny.

Profesjonalna porada żeglarska – organizacja rejsu
Przewiń na górę