Prosty filtr tłuszczowy

Kuchnia to miejsce gdzie mniej lub bardziej intensywnie przygotowujemy posiłki. Wraz z procesem gotowania lub smażenia po pomieszczeniu zaczyna krążyć para, a wraz z nią cząsteczki tłuszczu osadzające się na wszystkim. Aby zapobiec zaleganiu tłuszczu niezbędny jest montaż okapów kuchennych zaopatrzonych w specjalne filtry.

Walka z mgłą tłuszczową

filtry tłuszczoweOpisany powyżej przykład dotyczy zastosowania filtrów tłuszczowych w skali gospodarstwa domowego. Na szeroką skalę filtry tłuszczowe stosowane są w profesjonalnych zakładach gastronomicznych oraz niektórych halach produkcyjnych i urządzeniach przenośnych. Podobnie jak inne rodzaje filtrów tak i filtry tłuszczowe spełniają funkcje oczyszczania wstępnego oraz absolutnego.Zależy to od skali zanieczyszczeń oraz od rodzaju urządzenia, w którym filtr tłuszczowy jest montowany. Do budowy filtrów tłuszczowych używa się blach ocynkowanych, nierdzewnych i aluminiowych, które tworzą ramkę. Do ramki przytwierdza się się materiał filtrujący. Jest nim zwykle sprasowana włóknina metalowa, której gęste sploty zatrzymują skutecznie tłusty osad. Bardzo ważną cechą filtrów tłuszczowych jest możliwość ich umycia pod ciepłą wodą. Pozwala to na długotrwałe używanie filtrów tłuszczowych. Produkowane są one w różnych rozmiarach i kształtach zależnie od urządzeń lub kanałów, w których mają być montowane. Mgła tłuszczowa (olejowa) to jedna z najtrudniej usuwalnych powłok jakie mogą się wytworzyć na sprzęcie domowym dlatego tak ważna jest rola filtrów tłuszczowych w pochłanianiu i zatrzymywaniu cząstek tłuszczu. Ogranicza to konieczność długotrwałego sprzątania, a w przypadku zakładów produkcyjnych chroni bezpośrednio pracowników przed zatruciem.

Użycie filtrów tłuszczowych jako wstępnego oczyszczania w klimatyzatorach lub innych urządzeniach chroni mechanizm sprzętu przed awarią. W uzasadnionych przypadkach producenci mogą wykonać filtr na zamówienie stosując się do wytycznych klienta. Filtry tłuszczowe stosowane w okapach kuchennych bazują na ramkach i kratkach z aluminium zachowują trwałość.

Prosty filtr tłuszczowy
Przewiń na górę