Rodzaje ogłowia dla konia

Zakup ogłowia jest koniecznością bez względu na to, czy sport uprawiają osoby doświadczone, czy początkujące. Produkt pozwala wydawać zwierzęciu polecenia, co jest istotne zarówno podczas treningów, jazdy rekreacyjnej, jak i zawodów lub konkursów jeździeckich. Z uwagi na sporą ilość akcesoriów, wybór najodpowiedniejszego może okazać się problematyczny.

Jakie są typy ogłowia?

ogłowie anatomiczne dla koniaWyróżnić można akcesoria, które używane są przez osoby ceniące sobie naturalne jeździectwo, jak i te najpopularniejsze – najprostsze w obsłudze, stosowane przez większość jeźdźców. Pierwszym z typów ogłowia są wędzidłowe klasyczne. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są one w wędzidło, które oddziałuje na język konia, a także żuchwę i podniebienie, pozwalając łatwiej kontrolować ruchy zwierzęcia. Tego typu ogłowie wybiera się w przypadku koni, które nie mają szczególnych problemów z uzębieniem – występuje aż w 4 rozmiarach. Innym typem ogłowia są te munsztukowe, czyli takie, które posiadają dwie wodze i trzy paski policzkowe. Używa się ich między innymi w dyscyplinie ujeżdżania i zaleca się je szczególnie doświadczonym jeźdźcom, ze względu na wymóg stabilności i umiejętność korzystania z dwóch par wodzy. Ostatnie z wymienianych jest ogłowie bezwędzidłowe dla koni z problemami z uzębieniem i osób praktykujących jeździectwo naturalne. Ogłowie anatomiczne dla konia powinno być dobierane w zależności od charakterystycznych cech konia, umiejętności jeźdźca oraz planowanych wyczynów.

Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z jeździectwem powinny postawić na ogłowie klasyczne, na którym nauczą się jazdy konnej. Tego typu ogłowie proponowane jest również zawodnikom konkursów jeździeckich na stopniu podstawowym i średnio-zaawansowanym. W miarę upływu czasu można pokusić się o zakup ogłowia munsztukowego.

Rodzaje ogłowia dla konia
Przewiń na górę