Różne rodzaje płyt tarasowych

Kiedy decydujemy się na wykonanie przydomowego tarasu, musimy zaprojektować go w odpowiedni sposób, włączając w to właściwy wybór płyt tarasowych, którymi zostanie wyłożona jego nawierzchnia. Na rynku dostępne są różnorodne płyty tarasowe ze względu na ich wygląd, kolor, dodatki szlachetnych kruszyw w ich strukturze. Wybierając płyty nie możemy jednak kierować się tylko wyglądem.

Właściwości płyt tarasowych

mrozoodporna płyta tarasowaPrzy wyborze płyt tarasowych, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też na właściwości, które będą miały wpływ na użytkowanie naszego tarasu. Po pierwsze więc, warto zadbać o to, by naszą uwagę zwróciła na siebie mrozoodporna płyta tarasowa, która nie będzie pękać pod wpływem niskiej temperatury, a także będzie odporna na inne czynniki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu, a na które – ze względu na swoje położenie – taras jest szczególnie narażony. Jeśli chodzi o kwestię pękania płyt, dużą rolę odgrywa tutaj też tzw. poziom nasiąkliwości, który powinien być możliwie jak najniższy, by płyty nie miały skłonności do nasiąkania wodą, a co za tym idzie, odklejania się od podłoża, na którym zostaną położone i w ostatecznym rozrachunku pękania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc zdecydowanie się na płyty tarasowe charakteryzujące się nasiąkliwością w okolicach 1%. Jak zostało już wspomniane, taras wystawiony jest na działanie czynników atmosferycznych, w tym powstającej wilgoci i zmarzliny, więc powinniśmy wybrać płyty charakteryzujące się powierzchnią antypoślizgową.

Jeśli chcemy, by nasz taras wyglądał tak samo, mimo upływu czasu i stosunkowego zużywania się płyt tarasowych, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na twardość zakupowanych przez nas płyt – im twardsza płyta, tym większa odporność na ścieranie powodowane codzienną eksploatacją.

Różne rodzaje płyt tarasowych
Przewiń na górę