Wybór szalunku zależny od geologii i głębokości wykopu

 

Praca przy wykopach zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zadaniem każdej firmy jest zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa w trakcie takiej pracy. Chodzi przede wszystkim o wykopy budowlane, czyli kopanie fundamentów oraz o wykopy przy drogach, autostradach.

Boksy szalunkowe, komory dylowe i inne zabezpieczenia

zabezpieczenie wykopówSzczególnie niebezpieczne są sytuacje, kiedy wykopy prowadzone są blisko innych nieruchomości i ulic. Odpowiednie zabezpieczenie jest niezbędne. Wykorzystuje się do tego specjalne obudowy płytowe. Najczęściej nazywane są one szalunkami. Ich zadaniem jest podpieranie gruntu w czasie prac prowadzonych w wykopie. Z takich szalunków korzystają nie tylko firmy budowlane, ale również geologiczne, geotechniczne i inne. Profesjonalne zabezpieczenie wykopów polega na umieszczeniu szalunków przy warstwie urwiska. To zabezpiecza przed przysypaniem pracowników oraz zasypaniem całego wykopu. Grunt w sąsiedztwie wykopu jest stabilny. Do tego zabezpieczone są również budynki obok wykopu i ulice. Ta metoda pracy jest na pewno ekonomiczna, a do tego koszty wykopów są niższe. Jeśli firma nie posiada własnych szalunków do zabezpieczania wykopów, może skorzystać z możliwości wynajęcia takich urządzeń. Każdy system szalunkowy musi zostać zaprojektowany z dużym marginesem bezpieczeństwa. Dobre szalunki powinny być odporne na różne obciążenia (wiele zależy od głębokości wykopu i jakości gruntu). Bardzo ekonomiczne jest zabezpieczanie wykopów liniowych.

Wtedy wykorzystuje się specjalne szalunki, które są po prostu przesuwane zgodnie z linią wykopu. Wśród systemów szalunkowych można wyróżnić: boksy szalunkowe, komory dylowe oraz obudowę słupową (z systemem rozpór rolkowych). Tak naprawdę to geologia oraz głębokość wykopu determinują rodzaj szalunku. W wyborze odpowiedniej obudowy pomoże firma, która zajmie się też jej montażem.

 

Wybór szalunku zależny od geologii i głębokości wykopu
Przewiń na górę