Wykończenie przestrzeni przyokiennej

Wymieniając okna w domu lub mieszkaniu, musimy pamiętać o tym, że wybrać do nich należy również odpowiednie elementy wykończeniowe. Odpowiednie listwy, są w stanie ochronić ścianę przed pękaniem wskutek naprężeń materiałów, które powstaje na styku okien i tynku. Dodatkowo poprawiają walory estetyczne wnęki okiennej, służyć również mogą jako elementy dekoracyjne.

Listwy jako ważny element zabezpieczający ściany

listwa przyokiennaNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podczas montażu okien, równie ważna co sam główny element, jest listwa przyokienna. Należy ją umieścić pomiędzy ścianą a framugą okna, stąd też nazwa dylatacyjna. Zapewnia ona zachowanie niezbędnego odstępu pomiędzy tynkiem a oknami. Dzięki temu, naprężenia jakie mogą powstawać w ścianie, są równomiernie rozkładane. Nie powodują więc uszkodzeń materiału, z jakiego została wykonana stolarka okienna. Chronią też sam tynk i ścianę przed pękaniem. Jest ono potencjalnie niebezpieczne, gdyż w najgorszym wypadku, dojść może do osłabienia konstrukcji. Listwa nie pozwala też na przesiąkanie wody do przestrzeni dylatacyjnej. Pamiętać należy, że przy zakupie listw, ważne jest dopasowanie ich do okien. Są one wykonywane z tworzywa, jednak łatwo będzie dobrać odpowiednią okleinę nawet do stolarki drewnianej. Ich montaż jest łatwy i nie nastręcza większych problemów. Producenci wyposażają listwy w specjalne siatki podtynkowe, które go dodatkowo ułatwiają.

Listwy przyokienne są niewielkimi elementami wykończeniowymi, które odgrywają bardzo ważną rolę w zachowaniu ścian i stolarki okiennej w dobrym stanie. Zapobiegają pęknięciom tynku i osłabieniu konstrukcji budynku. Zabezpieczają też przestrzeń przyokienną przed przesiąkającą w mury wodą. Łatwo jest je też dopasować do dowolnego rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane okna.

Wykończenie przestrzeni przyokiennej
Przewiń na górę