Wytrzymałość drabin aluminiowych

 

Producenci, którzy zajmują się tworzeniem drabin muszą cały czas testować ich wytrzymałość. Oczywiście nie każda drabina jest testowana, tylko kilka sztuk z danego modelu i co jakiś czas przeprowadza się kontrole jakości, jeżeli jeden z typów jest produkowany często. Producenci podchodzą do tego bardzo dokładnie i starannie, aby uzyskać certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo danej drabiny.

Kontrola jakości drabiny aluminiowej

producent drabin aluminiowychUżytkownicy drabin liczą na to, że będą one wytrzymałe, zwłaszcza jeśli wykorzystywane są one do wchodzenia na duże wysokości. Każdy zaufany producent drabin aluminiowych bada ją przede wszystkim na wytrzymałość ciężaru. Za pomocą pras hydraulicznych sprawdza się, jak zachowują się poszczególne elementy osobno, czyli pionowe słupki, a także szczebelki. W testowanym egzemplarzu wkłada się do prasy każdy z tych elementów i maszyna przelicza, jaki ciężar może być na drabinie. Drugi egzemplarz badany jest w całości. Określa się maksymalny ciężar, który zazwyczaj zamyka się w granicy około tony pięciuset kilogramów. Przeciętna waga człowieka to osiemdziesiąt pięć kilogramów. Producenci chcą zawyżać możliwości swoich drabin, aby nie doszło do niespodziewanego pęknięcia i uszczerbku na zdrowiu. Poza tym trzeba kontrolować wykorzystywany stop aluminium. Każda partia aluminium do wylewu elementów jest badana przez fachowców, aby sprawdzić, czy skład chemiczny jest w porządku.

Drabina z certyfikatem potwierdzającym swój udźwig sprzeda się dużo lepiej. Dlaczego tak jest? Ponieważ firmy mają określone normy BHP co do wytrzymałości swoich drabin. Dzięki temu pracownicy mogą mieć pewność, że podczas pracy nie grozi im żadne niebezpieczeństwo związane z pęknięciem drabiny oraz upadkiem. W przypadku rusztowań mówimy o dużych wysokościach. 

 

Wytrzymałość drabin aluminiowych
Przewiń na górę