Życie z endoprotezą

Coraz częściej, przy różnego rodzaju wypadkach, wskutek których nasze kości ulegają złamaniom, do pełnego powrotu do zdrowia potrzebujemy ingerencji chirurgicznej i wstawienia endoprotezy. Zdecydowana większość osób słyszała o endoprotezach, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to implanty, które powinniśmy niejako wdrożyć w działanie poprzez zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji. Dzięki temu będziemy mogli odzyskać naszą sprawność.

Rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy

rehabilitacja po endoprotezieEndoproteza może być wykorzystana w różnych miejscach naszego układu kostnego, ale nie tylko jego. Niezależnie od tego, jak duża będzie endoproteza i gdzie znajdzie się w naszym organizmie, zawsze musi przejść ona pewnego rodzaju okres adaptacji, kiedy będziemy mogli oswoić się z nią w taki sposób, by możliwie jak najlepiej współpracowała z naszym organizmem i stanowiła element większej całości. Kiedy potrzebna jest nam rehabilitacja po endoprotezie, właściwie w każdym mieście znajdziemy specjalistę, który będzie nam w stanie pomóc. W przypadku wszczepienia endoprotezy ważny będzie czas, kiedy powinniśmy rozpocząć rehabilitację, by wszystkie wykonywane przez nas ćwiczenia przynosiły możliwie jak najlepsze rezultaty i jak największą sprawność, która będzie porównywalna z naszym stanem przed wystąpieniem okoliczności, które wymusiły zastosowanie endoprotezy.

W zależności od tego, jaka endoproteza i gdzie została zastosowana, z całą pewnością różnić będzie się rehabilitacja i zalecane przez specjalistę ćwiczenia, które będą miały na celu przywrócenie nam, jeśli to możliwe, pełnej sprawności. Ćwiczenia najczęściej w jakimś stopniu będziemy mogli realizować samodzielnie, ale do wielu z nich będzie nam potrzebna pomoc specjalisty i powinniśmy realizować je wyłącznie pod jego nadzorem.

Życie z endoprotezą
Przewiń na górę